Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 4. 3. 2015.

Srbija ne može biti i policajac i sudac i tužitelj svima iz bivše SFRJ

Potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a Andrej Plenković govori o zahtjevima zastupnika HDZ-a/HSS-a za izmjene spornog Zakona o nadležnostima državnih organa Srbije o procesuiranju ratnih zločina kojima je Srbija proširila jurisdikciju na druge države bivše SFRJ, te o aktualnoj situaciji u Ukrajini

U razgovoru s novinarom Jutarnjeg lista Augustinom Palokajem, Plenković je istaknuo da je u Rezoluciji o Srbiji uvršten niz amandmana zastupnika HDZ-a i HSS-a (manjine, nestali, bilateralni sporazumi, Šešelj, Ukrajina itd.). Također su na europskoj razini snažno emancipirali slučaj Veljka Marića i pitanje srpskog Zakona o organizaciji i nadležnostima državnih organa u procesuiranju ratnih zločina, kojim je Srbija proširila jurisdikciju na druge države bivše SFRJ.

Naglasio je da nije impresioniran tumačenjem predstavnika Europske komisije koji ne prepoznaje razliku između klasične univerzalne jurisdikcije i nastojanja Srbije da selektivnim širenjem jurisdikcije svojim hibridnim Zakonom pretendira biti svojevrsni "mali Haag nakon Haaga", te policajac, tužitelj i sudac za sve države nastale nakon raspada bivše SFRJ.

Smatra da je riječ o nedopustivom potezu koji je protivan načelima pravne sigurnosti i nemiješanja u unutarnje poslove drugih država, te se njime iskazuje nepovjerenje u pravni sustav susjednih članica EU.

Plenković je uvjeren da će Srbija morati izmijeniti Zakon, jer se njime krše temeljne europske vrijednosti vladavine prava i ljudskih prava sadržane u poglavljima 23. i 24. u okviru pregovora o pristupanju.

Očekuje od Vlade i hrvatske diplomacije da puno angažiranije pristupi rješavanju ovog problema u konzultacijama s drugim članicama EU i podigne pitanje na političkoj razini u Vijeću EU, budući da nije riječ o bilateralnom, već o principijelnom pitanju.

Plenković je napomenuo da je održan prvi sastanak Parlamentarnog odbora za pridruživanje s ukrajinskim kolegama na kojem je pružena puna potpora provedbi dogovora iz Minska i paketa mjera koji bi trebao dovesti do trajnog primirja. Dodao je da EU podržava početak procesa ustavnih reformi i decentralizacije koji bi doveo do mirne reintegracije trenutno okupiranih područja Donbasa. Poručio je da će biti na čelu programa podrške EP-a za jačanje institucionalnih kapaciteta Vrhovne rade u europskim pitanjima.

Intervju u cijelosti