U Studiju 4 o Izvješću o napretku Srbije
Gostujući u emisiji Studio 4 na HTV-u 4, zastupnik Plenković apelirao je na Srbiju da izmijeni sporni Zakon o nadležnostima državnih organa u procesuiranju ratnih zločina kojim je proširila jurisdikciju na zemlje bivše SFRJ
Plenković je istaknuo da je u Izvješću o napretku Srbije usvojen niz amandmana zastupnika HDZ/HSS-a koji se odnose na zaštitu manjinskih prava, uporabu jezika, pitanje nestalih osoba, reference na rezoluciju o Šešelju itd. Hrvatski zastupnici emancipirali su i slučaj Veljka Marića te spornog srpskog Zakona kojim je Srbija proširila svoju jurisdikciju na države bivše SFRJ, pretendirajući biti »mali Haag nakon Haaga«.
Plenković nije impresioniran stavom Komisije koji je pogrešan jer miješa univerzalnu jurisdikciju i specifičan hibridni srpski Zakon bez presedana, kojim se krše načela pravne sigurnosti i nemiješanja u pravne poslove drugih država. Ujedno, država kandidat Srbija izražava nepovjerenje prema pravnim sustavima Hrvatske i Slovenije, kao članicama EU, a time narušava dobrosusjedske odnose i proces pomirenja.
Napomenuo je da je glavna linija obrane srpskog pravnog tima u postupku povodom tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom bila da Srbija nema odgovornosti za događaje prije 27. travnja 1992, dok ovim Zakonom Srbija širi svoju jurisdikciju za razdoblje od 1. siječnja 1991. pa može djelovati i po bivšim optužnicama vojnog tužiteljstva JNA.
Poručio je da će Srbija, ako namjerava postati članica EU, morati izmijeniti sporni Zakon koji krši suverenitet drugih država i načela međunarodnog prava te temeljne europske vrijednosti.
Pojasnio je da su hrvatski zastupnici pokrenuli ovo načelno pitanje u najboljoj namjeri i s ciljem pravodobnog rješavanja. Dodao je da je Hrvatskoj u interesu da sve zemlje iz susjedstva idu prema Europskoj uniji.
Najavio je da će u dogovoru s kolegama iz EPP-a tražiti da se prije plenarnog zasjedanja pronađe formulacija prema kojoj bi se zatražilo od Komisije da napravi detaljnu analizu Zakona i njegovih implikacija te usklađenosti s opće prihvaćenim načelima međunarodnog i kaznenog prava.
Očekuje od hrvatske Vlade da po ovom pitanju bude puno angažiranija budući da je do sada izostala učinkovita artikulacija hrvatskih stavova prema drugim članicama EU.