Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Strasbourg | 22. 10. 2014.

Intervju za UNIAN o izborima u Ukrajini

Kao predsjednik Izaslanstva EP-a za odnose EU-a i Ukrajine te voditelj promatračke misije EP-a na izborima u Ukrajini, zastupnik Plenković dao je intervju za ukrajinsku agenciju UNIAN uoči parlamentarnih izbora u Ukrajini

Plenković je istaknuo da će Izaslanstvo EP-a za odnose EU-a i Ukrajine koje predvodi zajedno s kolegama iz Vrhovne Rade pratiti proces prihvaćanja europskih standarda u Ukrajini, raspravljati o svim političkim i ekonomskim reformama te pružiti pomoć u prilagođavanju ukrajinskog zakonodavstva europskoj pravnoj stečevini. Dodao je da će se nakon 1. studenoga službeno oformiti Parlamentarni odbor za pridruživanje, čiji će zadatak biti nadziranje primjene Sporazuma o pridruživanju EU-a i Ukrajine. Napomenuo je da su zastupnici na prvom radnom sastanku Izaslanstva u listopadu poslali snažnu poruku solidarnosti te podršku suverenitetu i teritorijalnoj cjelovitosti Ukrajine, uključujući i Krim, koji je nelegalno anektirala Rusija.

Istaknuvši važnost usmjeravanja ukrajinske administracije na provođenje reformi i borbu protiv korupcije, Plenković je pozdravio niz antikorupcijskih zakona te Zakon o državnom odvjetništvu koji je nedavno donijela Vrhovna Rada. Plenković je ocijenio da se događaji u protekla dva mjeseca u Ukrajini mogu gledati s tri aspekta. Prvi je poštivanje Protokola i Memoranduma iz Minska koji u kontekstu brojnih ljudskih žrtava, izbjeglica i materijalnih šteta zahtijeva prekid vatre. Drugi je odgoda primjene Sporazuma o slobodnoj trgovini EU-a i Ukrajine do 1. siječnja 2016, što će osigurati dovoljno vremena da se ukrajinsko gospodarstvo pripremi za konkurenciju iz drugih država članica. Treći je dogovor o cijeni plina. U tom smislu Plenković je pozdravio napore povjerenika Oettingera da postigne razuman dogovor Ukrajine i Rusije kako bi se osigurale zalihe plina za nadolazeću zimu.

Naglasio je da će EU podržati Ukrajinu s 11 milijardi eura namijenjenih provođenju niza ekonomskih reformi, jačanju vladavine prava, ustavnim promjenama, borbi protiv korupcije i jamčenju ljudskih prava. Izrazio je nadu da će se nakon izbora 26. listopada u Vrhovnoj Radi oformiti vlada sa stabilnom većinom koja će nastaviti reformski proces i osigurati reintegraciju ukrajinskog teritorija u ustavnim granicama zemlje.

Plenković je poručio da je cilj promatračke misije EP-a koju će predvoditi da utvrdi jesu li izbori u Ukrajini u skladu s međunarodnim standardima. Izaslanstvo će održati sastanke sa svim relevantnim predstavnicima vlade, političkim strankama i središnjom izbornom komisijom. Zastupnici će biti raspoređeni u Kijevu, Odesi, Harkovu, Dnjepropetrovsku i Čerkasiju. Najavio je da će preliminarno izvješće o provedenim izborima biti objavljeno na zajedničkoj konferenciji za medije 27. listopada u Kijevu.

Kako bi se ukinule aktualne restriktivne mjere, Rusija se treba držati obveza iz sprazuma iz Minska koji uključuje povlačenje svih vojnih postrojbi, oružja i opreme iz Ukrajine, kontrolu granice između dviju zemalja pod nadzorom OESS-a te oslobađanje svih zarobljenika, smatra Plenković. Naglasio je da je za EU najvažnija uspostava mira i pronalaženje političkog rješenja krize koje će poštovati teritorijalnu cjelovitost i suverenitet Ukrajine te voditi računa o recentnim zakonima o amnestiji i decentralizaciji dijelova regija Donjecka i Luganska.

Govoreći o europskom putu Ukrajine, istaknuo je da Ukrajina treba usmjeriti sve svoje napore na provedbu Sporazuma o pridruživanju jer će za to vrijeme transponirati velik dio europske pravne stečevine i prihvatiti europske standarde. Pozvao je hrvatsku vladu da što prije pokrene postupak ratificiranja Sporazuma o pridruživanju s EU u Hrvatskome saboru i time izrazi solidarnost s Ukrajinom, koja trenutno brani europske vrijednosti. Budući da je Ukrajina treća po redu priznala Hrvatsku, moja politička stranka, HDZ, snažno podupire ratifikaciju, poručio je Plenković.

Cijeli intervju (na engleskome) može se pročitati ovdje.