WhatsApp

Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 8. 1. 2025.

Realni porast plaća brži je od porasta cijena

Otvarajući sjednicu Vlade, premijer Andrej Plenković osvrnuo se na najnovije podatke Državnog zavoda za statistiku o inflaciji, koja je u prosincu iznosila 3,3%, što je smanjenje u odnosu na studeni, kad je iznosila 3,8%

Riječ je o desetom mjesecu zaredom u kojem je inflacija ispod 4%, istaknuo je i dodao da je to ujedno najniža stopa inflacije u posljednjih osam mjeseci. Time su zaključeni podaci za 2025. u kojoj je inflacija iznosila 3,7%, a u odnosu na razdoblje energetske krize ona je znatno smanjena, kazao je premijer naglasivši kako su tome pridonijeli brojni paketi mjera za ublažavanje utjecaja rasta cijena vrijedni 8,5 milijardi eura.

Istaknuo je također važnost potpore umirovljenicima, uz novi institut godišnjega dodatka na mirovinu.

U ovoj godini, dodao je, Vlada očekuje da će inflacija iznositi 2,8%, ali najvažnije je da je rast realnih plaća brži od inflacije, što se osjeti i u standardu građana.

Hrvatska neće slati vojnike u Ukrajinu, ali će je i dalje podupirati politički, ekonomski, energetski i vojno

Osvrnuo se potom i na sastanak Koalicije voljnih u Parizu, na kojem je sudjelovao prije dva dana, a na kojem je iskazana podrška brojnih zemalja Ukrajini, uz nazočnost predsjednika Ukrajine Zelenskog i predstavnika Sjedinjenih Američkih Država.

Riječ je o aktivnostima u okviru širih napora za postizanjem mira, nakon skoro četiri godine ruske agresije na Ukrajinu, istaknuo je premijer pojasnivši da je svaka zemlja koja je bila nazočna na svoj način iskazala spremnost da pomogne Ukrajini.

Najvažnije je najprije postići prekid vatre, a potom mirovni sporazum, poručio je i dodao da su neke od zemalja spremne slati svoje snage u Ukrajinu kako bi pridonijele očuvanju mira i sprječavanju ponovne ruske agresije na ukrajinski teritorij.

"Kao što smo sve ove godine jasno govorili, a ja sam to rekao i na sastanku i u izjavi za medije, Hrvatska ni u jednom trenutku nije razmatrala slanje svojih vojnika u Ukrajinu, ali će, kao što je činila i dosad, i dalje podupirati Ukrajinu i politički i ekonomski i energetski i vojno", naglasio je predsjednik Vlade.

U tom je kontekstu najavio da je danas na sjednici Vlade 15. paket vojne pomoći Ukrajini.

Govoreći o aktivnostima Koalicije voljnih, premijer Plenković smatra da je važno što je i uloga Sjedinjenih Američkih Država jasnije definirana u pogledu monitoringa prekida vatre i u smislu osiguranja budućeg mira.

Hrvatska se zalaže za pravedan i trajan mir koji će poštovati međunarodno pravo, poručio je.

Hrvatska ostaje sigurna i konkurentna turistička destinacija

Osvrnuo se i na podatke o turističkim rezultatima u 2025., istaknuvši da su njima potvrđeni otpornost i stabilnost sektora i njegova važna uloga u ukupnom gospodarskom rastu, unatoč kompleksnim okolnostima proteklih godina.

Prema podacima sustava eVisitor, ostvareno je više od 21,8 milijuna dolazaka i 110,1 milijun noćenja, što predstavlja rast u odnosu na 2024. godinu, naveo je.

Osim na Jadranu, dodao je, značajan turistički promet ostvaren je i u kontinentalnom dijelu Hrvatske, osobito u Zagrebu, čime se nastavlja trend ravnomjernijeg razvoja turističkog sektora.

Najveći broj noćenja imale su Istarska, Splitsko-dalmatinska i Primorsko-goranska županija, a najposjećenije destinacije su Dubrovnik, Rovinj i Split.

Najviše noćenja ostvarili su gosti iz Njemačke, potom domaći gosti, a zatim iz Slovenije i Austrije.

Fiskalizirano je više od 8 milijardi eura, što predstavlja porast od 10,4% u odnosu na isto razdoblje 2024. godine.

Prihodi od stranih turista u prvih devet mjeseci 2025. godine dosegnuli su 13,4 milijarde eura, a rast turističke aktivnosti pratio je i porast prometa na autocestama i u zračnom prometu, kazao je premijer i dodao da su hrvatske zračne luke ostvarile više od 14 milijuna putnika.

"Svi ovi pokazatelji potvrđuju da Hrvatska ostaje sigurna, dobro povezana i međunarodno konkurentna turistička destinacija, s potencijalom razvoja cjelogodišnjeg i održivog turizma", poručio je.

Naglasio je da je važno u pripremama za novu sezonu učiniti dodatne iskorake za cjenovnu konkurentnost i održivost hrvatskog turizma, s obzirom da smo prema blizu turističkog vrhunca u pogledu broja gostiju i broja noćenja.

Ulaganje u obranu

Govoreći o međunarodnim obvezama u području obrane, premijer Plenković podsjetio je da nakon provedene preraspodjele na posljednjoj sjednici Vlade u prošloj godini, financijski plan Ministarstva obrane za 2025. godinu iznosi milijardu i 570 eura, a ukupna obrambena izdvajanja prema NATO kriterijima dosegnula su milijardu i 931 milijun eura.

To je više od 2% BDP-a za obranu i oko 35% za modernizaciju, istaknuo je premijer Plenković i dodao da smo time ispunili sve obaveze koje smo ove godine imali kao članica NATO saveza.

U tom je kontekstu najavio posjet glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea Hrvatskoj u ponedjeljak.

Hrvatska čita djeci

Od ostalih tema izdvojio je inicijativu Ministarstva kulture i medija Nacionalni čitalački izazov "15 po 15: cijela Hrvatska čita djeci", koja je dio nacionalnog programa "Rođeni za čitanje", koji Vlada sustavno financira i razvija kao jednu od ključnih politika ranog i predškolskog razvoja djece.

Izazov započinje 15. siječnja i traje 15 dana, a cilj mu je potaknuti stvaranje trajne navike zajedničkog čitanja kroz jednostavnu, ali snažnu poruku - 15 minuta čitanja dnevno, 15 dana zaredom.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković još je jednom svim hrvatskim građanima zaželio sretnu i uspješnu 2026. godinu, poručivši da uz zajedništvo nastavimo u ovoj godini raditi predano na ispunjavanju zadaća, ciljeva i prioriteta iz Programa Vlade u pogledu gospodarskog rasta, veće kvalitete života te uređenije i otpornije države i snažnijeg međunarodnoga pozicioniranja.

Svim pravoslavnim vjernicima čestitao je Božić uz poruke mira i solidarnosti, međusobnog poštovanja i tolerancije.